Fundusze unijne: Dokąd po pieniądze na rozwój firm cz. II

Obecnie warto zapoznać się z tymi źródłami, gdzie można starać się o uzyskanie pieniędzy, które pozwolą nam rozwinąć firmę. Najważniejsza sprawa to sprawdzenie oferty przygotowywanej przez Ministerstwo Rozwoju, które stawia na nowe firmy. Tam można również oczekiwać wsparcia konsultantów, którzy odpowiedzą nam na pytania związane z Funduszami Europejskimi.

Porady, które udzielane są w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich (PIFE), które znajdziemy w całym kraju. Będzie można dowiedzieć się wiele do Funduszach Europejskich. Pracownicy takich punktów znają te programy jakie obecnie obowiązują i podpowiedzą jakie formy finansowania w naszym przypadku będą najlepszym rozwiązaniem. Można także rozejrzeć się za takimi przedsięwzięciami, które organizowane są przez inne podmioty, a nie muszą być od razu realizowane. Pracownicy punktów chcą odpowiadać na potrzeby przedsiębiorców i dlatego można oczekiwać, że będą w stanie nam coś podpowiedzieć i jednocześnie ze swoją ofertą dopasują się odpowiednio do naszych potrzeb. Umówią się na spotkanie, dopasują miejsce czy czas. Jak zasięgnąć informacji? Jeśli chce się uzyskać poradę nie trzeba udawać się do samego punktu. Można także zadzwonić po poradę albo wysłać maila. Zainteresowanie takimi usługami jest duże, dlatego na spotkanie czasami trzeba dość długo czekać. Przedsiębiorcy, którzy cenią swój czas lepiej zrobią, jeśli zdecydują się na wysłanie maila.

W Polsce w sumie mamy 77 punktów, które informują nas o możliwych do uzyskiwania funduszach europejskich.

● Centralny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich,

● 17 głównych Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich, po jednym w każdym województwie (w województwie kujawsko-pomorskim działają dwa),

● lokalne Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich. 

Wszystko jest online! Każdy przedsiębiorca może także dowiedzieć się o samych funduszach bardzo wiele w internecie. Na specjalnych stronach, które prowadzone są przez Ministerstwo Rozwoju będą się znajdować te wszystkie informacje, które dla nas będą miały znaczenie. Dlatego warto z tymi danymi w sieci się również zapoznać. Znajdziemy tam także wiele ciekawych dokumentów, które odnoszą się do Funduszy Europejskich. Informacje o obecnie działających programach. Adresy czy porady, które mogą być nam pomocne, w momencie, gdy chcemy starać się o uzyskanie takiego wsparcia. Warto więc takich informacji szukać, by jeszcze przed wizytą w punkcie informacyjnym mieć już największą możliwą wiedzę, która odnosi się właśnie do funduszy unijnych.

Zobacz również