Platformy wspólnej konsumpcji

Każdy słyszał o ekonomii współdzielenia, ale nie każdy zna termin konsumpcja oparta na współpracy. W pewnym sensie konsumpcja oparta na współpracy obejmuje ekonomię współdzielenia. Istnieje wiele różnych sposobów, aby wyjaśnić pojęcie konsumpcji współpracującej. Wyobraźmy sobie system, który umożliwia cyrkulację zasobów, ułatwiając konsumentom zarówno pozyskiwanie, jak i dostarczanie wartościowych zasobów lub usług.

Te zasoby lub usługi mogą być w obiegu na stałe lub tymczasowo. Prostym przykładem jest rynek ucieczki. Na rynku ucieczki ludzie, którzy w pewnym momencie kupili produkty(konsumenci), teraz sprzedają te produkty, których nie chcą już używać(sprzedawcy). W tym przypadku produkt przechodzi z rąk do rąk i nie jest wyrzucany.

Jest to jedna z form konsumpcji opartej na współpracy. Forma odsprzedaży produktów w celu wyeliminowania marnotrawstwa. Inną formą konsumpcji zespołowej jest wspólne użytkowanie samochodu (car-sharing). Wspólna jazda samochodem pozwala zaoszczędzić pieniądze, minimalizuje emisję spalin i jest doskonałym sposobem na dzielenie się konsumpcją, w tym przypadku usługą.

Choć koncepcja ta istnieje od dawna, obecnie coraz więcej osób jest zainteresowanych wykorzystaniem technik wspólnej konsumpcji, aby ułatwić sobie życie, zaoszczędzić pieniądze i ograniczyć marnotrawstwo. A ponieważ zapotrzebowanie na tego rodzaju podział kosztów jest coraz większe, rośnie też liczba środków umożliwiających dostęp do źródeł wspólnej konsumpcji.

Istnieje wiele platform internetowych, które zapewniają konsumentom dostęp do określonych rodzajów usług związanych ze wspólną konsumpcją. Przyjrzyjmy się niektórym z nich i temu, co mogą zaoferować.

Dzielenie się obiadem/jedzeniem

  • Thuisafgehaald: Holenderska platforma umożliwiająca sprzedaż posiłków przygotowywanych w domu.

Dzielenie się narzędziami/towarami

  • Spullendelen: Holenderska platforma, która pozwala ludziom dzielić się swoimi narzędziami rolniczymi, narzędziami do majsterkowania i wieloma innymi.
  • Spinlister: Holenderska platforma, która pomaga ludziom wybrać rower, który chcą kupić, wypróbowując go przed podjęciem decyzji.

Wykonywanie cudzych obowiązki/różne

  • Listminut: Holenderska platforma, która pozwala ludziom świadczyć usługi innym, takie jak obróbka drewna lub naprawa zlewu w łazience, a także inne prace wokół domu.

Udostępnianie ludziom miejsca do parkowania, obozowania lub spędzenia nocy.

  • Carambla: Holenderska platforma, która umożliwia ludziom korzystanie z cudzego miejsca parkingowego lub podjazdu w godzinach, w których nie jest ono używane.
  • Vrienden op de fiets: Holenderska platforma dla rowerzystów podróżujących na długich dystansach, którzy potrzebują miejsca na nocleg i odpoczynek przed dalszą podróżą.

Transport

  • Tapazz: Holenderska platforma, która pozwala ludziom dzielić się samochodem do transportu.
  • Snappcar: Holenderska platforma umożliwiająca wypożyczenie samochodu na określony czas innej osobie.
  • Schoolpool: Belgijska platforma umożliwiająca przewóz dzieci do szkoły i z powrotem, gdy rodzice nie mają środków, aby je zawieźć.

Są to platformy internetowe, które działają na terenie Europy. W USA ludzie mają dostęp do własnych platform wspólnej konsumpcji. Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych np. na stronie Appropedia, poświęconej wspólnym rozwiązaniom w zakresie zrównoważonego rozwoju, odpowiednich technologii, ograniczania ubóstwa i permakultury.

Projekt Col-Sumers, finansowany w ramach programu Erasmus+, ma na celu;

  • Przybliżenie tematu wspólnej konsumpcji (CC), korzyści z niej płynących i jej pozytywnego wpływu na ludzi starszych.
  • Dostarczenie informacji o tym, jak można uzyskać dostęp do różnych dóbr i usług za pomocą konsumpcji współprac ującej, a nie za pomocą wynagrodzenia pieniężnego.
  • Przekazanie wiedzy przydatnej do korzystania z CC poprzez prezentację odpowiednich platform promujących odpowiedzialną i zrównoważoną konsumpcję.
  • Wdrażanie i/lub rozwijanie umiejętności cyfrowych potrzebnych do zaadaptowania CC w życiu codziennym, a tym samym zlikwidowanie wszelkich barier utrudniających korzystanie z niej przez osoby starsze.

Dowiedz się więcej o projekcie, odwiedzając oficjalną stronę stronę internetową: https://col-sumers.eu/

Zobacz również