Jak firmy mogą wykorzystać narzędzia automatyzacji marketingu, aby stać się sprawnymi i utrzymać klientów w erze post-Covid?

Obecnie firmy we wszystkich częściach świata szukają sposobów na wyjście z agonii zadanej przez COVID-19. Jeśli planujesz założyć firmę lub rozwinąć już istniejącą, potrzebujesz czegoś, na czym będziesz mógł się oprzeć w tych trudnych czasach. Gdy firma zacznie się rozwijać, będziesz potrzebował więcej sposobów na poprawę jej wydajności i osiągnięcie więcej w krótszym czasie, zwłaszcza po koronawirusie.

Aby sprostać wymaganiom klientów, trzeba poświęcić im dodatkową uwagę i włożyć dodatkowy wysiłek. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy w codziennych działaniach zastosujesz narzędzia do automatyzacji marketingu. Jeśli jeszcze nie korzystasz z tych narzędzi, teraz jest dobry moment, aby zacząć je stosować i zrozumieć, jakie korzyści mogą przynieść Twojej firmie.

Aby zrozumieć ich zalety, musisz wiedzieć, czym są narzędzia do automatyzacji marketingu i jak z nich korzystać.

Czym są narzędzia automatyzacji marketingu?

Źródło

Narzędzie do automatyzacji marketingu to oprogramowanie, które wykorzystuje predefiniowane reguły do wykonywania rutynowych zadań na zasadzie automatycznego ustawiania. Chodzi o wykorzystanie technologii do generowania i wdrażania aplikacji do automatyzacji powtarzających się zadań, takich jak kampanie reklamowe, śledzenie, e-mail marketing i wiele innych. Gdy oprogramowanie jest prawidłowo zautomatyzowane, może poprawić wydajność marketingu, usprawnić plany i strategie marketingowe oraz zwiększyć skalę działalności. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i pieniądze.

Według HubSpot, ponad 68 procent firm jest uzależnionych od narzędzi automatyzacji marketingu, aby osiągnąć swoje cele organizacyjne. Przeczytajmy więc o kilku sposobach wykorzystania narzędzi automatyzacji marketingu, które mogą pomóc Twojej firmie w rozwoju i rozkwicie, a także w utrzymaniu klientów, zwłaszcza w erze post-covid.

Personalizują doświadczenia użytkowników

W czasach pandemii, zamiast tracić cenny czas na codzienne wykonywanie zwykłych zadań, Ty i Twój zespół możecie skoncentrować się na spełnianiu oczekiwań klientów. Narzędzia do automatyzacji dają więcej czasu na zrozumienie grupy docelowej, zbieranie informacji zwrotnych i personalizację doświadczeń klientów w celu osiągnięcia lepszych wyników.

Możesz wykorzystać narzędzia automatyzacji marketingu, aby skupić się na konkretnych użytkownikach, korzystając z różnych kanałów, takich jak poczta elektroniczna, strona internetowa, media społecznościowe itp. Kiedy zbierasz informacje o swoich klientach za pomocą wielu kanałów, łatwiej jest ich poznać i zrozumieć ich potrzeby. W ten sposób tworzysz spersonalizowane doświadczenie użytkownika, które zachęca do konwersji i zwiększa utrzymanie klientów. Za pomocą tych narzędzi można również utworzyć kod QR, który będzie bezpośrednio kierował użytkowników na stronę internetową. Dzięki dynamicznemu kodowi QR można zwiększyć współczynnik konwersji.

Narzędzia automatyzacji przekształcają odwiedzających witrynę w potencjalnych potencjalnych klientów i kategoryzują ich na podstawie różnych kryteriów i cech. Szczegółowe informacje o odwiedzających witrynę, takie jak poprzednie zakupy i zachowania związane z popytem, pozwalają zrozumieć, jak skutecznie dotrzeć do takich użytkowników.

Zwiększają produktywność

Inteligentna praca może pomóc osiągnąć więcej w krótszym czasie. Narzędzia te eliminują konieczność powtarzania ręcznych zadań, wykonując je w Twoim imieniu. Dzięki narzędziom automatyzacji marketingu łatwiej jest osiągnąć więcej, ponieważ można skupić się na ważnych elementach, które wymagają większej uwagi. Zastosowanie zautomatyzowanych narzędzi daje Ci pewność, że Twoja firma działa nawet wtedy, gdy Ty jesteś niedostępny.

Jeśli codziennie wykonujesz tę samą pracę, nie będziesz mieć czasu na wykonywanie najważniejszych zadań, które mają większe znaczenie. Zużywanie energii na mniejsze zadania, takie jak udostępnianie postów w mediach społecznościowych, publikowanie blogów czy wysyłanie e-maili marketingowych, spowoduje marnowanie cennego czasu, który mógłbyś poświęcić na pielęgnowanie kontaktów lub maksymalizację zysków.

Redukcja kosztów

Gdy nie możesz poradzić sobie ze zbyt dużą liczbą pozycji na liście rzeczy do zrobienia, musisz zatrudnić więcej pracowników, aby podzielić się pracą i ułatwić zarządzanie nią. Większa liczba pracowników oznacza większe wynagrodzenie, co wiąże się z większymi kosztami. Te pieniądze można by przeznaczyć na coś ważnego. Bez narzędzi do automatyzacji marketingu będziesz musiał zatrudnić więcej pomocników, niż potrzebujesz.

Narzędzia do automatyzacji marketingu zmniejszają koszty działalności firmy. Eliminują potrzebę korzystania z wielu zasobów. Zastosowanie tych narzędzi może usprawnić procesy biznesowe przy wykorzystaniu mniejszej ilości zasobów.

Narzędzia do automatyzacji marketingu zarządzają również danymi za pomocą predefiniowanych reguł. Mogą one automatycznie aktualizować, przechowywać, usuwać i rozpowszechniać treści bez konieczności wykonywania jakichkolwiek czynności manualnych.

Jak wykorzystać narzędzia marketing automation do zatrzymania klientów w erze post-covid?

W dzisiejszych czasach właściciele małych firm muszą zrozumieć swoje oczekiwania wobec narzędzi automatyzacji, gdy decydują się na ich użycie po raz pierwszy. W przeciwnym razie może to spowodować komplikacje dla nich, ich firmy i klientów.

Zanim zastosujesz automatyzację w swojej firmie, zadbaj o strategię marketingową, która usprawni obecne procesy. Zwiększenie konwersji i sprzedaży staje się skomplikowane, jeśli nie przygotujesz planu wykorzystania odpowiedniego oprogramowania, które spełni wymagania Twojej firmy. Przed zainwestowaniem w narzędzia do automatyzacji należy zrozumieć, do czego mają one służyć. Ponadto lepiej jest zastosować jedno lub dwa narzędzia automatyzacji, które są istotne dla firmy, zamiast koncentrować się na wielu aplikacjach.

Ponadto ważne jest, aby narzędzia te oferowały wgląd i wartość. Przedsiębiorstwa potrzebują szybkich rozwiązań dla swoich problemów, ponieważ cokolwiek zautomatyzujesz, będzie to miało wpływ na Twoich odbiorców. Konsekwentne publikowanie doskonałych treści zwiększy wskaźnik konwersji.

Na koniec, zawsze pamiętaj o stosowaniu segmentacji w celu efektywnego pozyskiwania leadów i generowania sprzedaży. Segmentacja jest ważna, aby spersonalizować treści biznesowe oraz tworzyć ukierunkowane reklamy marketingowe i wiadomości, które przekształcą użytkowników w potencjalnych klientów. Jeśli nie będziesz w stanie zaspokoić konkretnych potrzeb swoich klientów, zwrócą się oni do konkurencji, a Ty pozostaniesz w tyle. Dlatego nie wystarczy korzystać z narzędzi automatyzacji marketingu. Trzeba z nich korzystać w jak najbardziej efektywny sposób.

Wnioski

Bardzo ważne jest, aby jak najlepiej wykorzystywać wszystkie możliwości, które mogą zwiększyć efektywność operacyjną i przynieść lepsze wyniki dla firmy. Narzędzia do automatyzacji marketingu - od redukcji kosztów po zwiększenie wskaźnika konwersji - mają potencjał do skalowania działalności firmy i mogą pomóc w przygotowaniu się na jej sukces i rozwój.

Zobacz również